4. Group Picture

Picture Index

Number in Picture

Name

Study Group

1

Rosemary Dorrington

Chair - Tetraviridae Study Group

2

Matthias G. Fischer

Chair - Mimiviridae Study Group

3

Robert D. Burk

Chair - Papillomaviridae Study Group

4

Jens Kuhn

Elected member

5

Eeva Vainio

Chair - Partitiviridae Study Group

6

Petar Knezevic

Chair - Inoviridae Study Group

7

Annika Gillis

Chair - Tectiviridae Study Group

8

Jeremy Thompson

Chair - Secoviridae Study Group

9

Michael A. Purdy

Chair - Hepeviridae Study Group

10

Richard Kormelink

Chair - Tospoviridae Study Group

11

Michael Strand

Chair - Polydnaviridae Study Group

12

Thomas Briese

Chair - Bunyaviridae Study Group

13

Finn K. Vogensen

Chair - Lactic Acid Bacteria (LAB) Bacteriophage Study Group

14

F. Murilo Zebrini

Elected Member

15

Yves Bigot

Member - Ascoviridae Study Group

16

David Prangishvili

Chair - Archaeal viruses Study Group

17

Francesco Di Serio

Chair - Viroids Study Group

18

Balázs Harrach

Chair - Animal DNA Viruses and Retroviruses Subcommittee

19

Bas Dutilh

Chair - Metagenomics Study Group

20

John Thomas

Chair - Nanoviridae Study Group

21

Rodrigo Valverde

Chair - Endornaviridae Study Group

22

Andrew Kropinsky

Elected Member

23

Arcady Mushegian

Elected member

24

Stuart Siddell

Chair - Animal dsRNA and ssRNA- Viruses Subcommittee

25

Lars Magnius

Chair - Hepadnaviridae & Hepatitis delta virus Study Group

26

George Garrity

Keynote speaker

27

Covadonga Alonso

Chair - Asfarviridae Study Group

28

Donald Smith

Edinburgh bioinformatics

29

Mike Adams

Business Secretary

30

Elliot Lefkowitz

Data Secretary

31

Jean-Michel Claverie

Chair – “Pandoraviridae” Study Group

32

Han-Ching Wang

Chair - Nimaviridae Study Group

33

Andrew Davison

ICTV President

34

Nick Knowles

Chair - Animal ssRNA+ Viruses Subcommittee

35

Stacey Shultz-Cherry

Chair - Astroviridae Study Group

36

Jelle Matthijnssens

Chair - Reoviridae Study Group

37

Toufic Elbeaino

Chair - Emaravirus Study Group

38

Roland Zell

Chair - Picornaviridae Study Group

39

Dennis Rubbenstroth

Chair - Bornaviridae Study Group

40

Sead Sabanadzovic

Elected member

41

Robert Harrison

Elected member

42

James Stewart

Chair - Herpesvirales Study Group

43

Sasha Gorbalenya

Vice-President

44

Mart Krupovic

Elected member

45

Mária Benkö

Chair - Adenoviridae Study Group

46

Hélène Sanfaçon

Chair - Plant Viruses Subcommittee

47

Stephen Wylie

Chair - Potyviridae Study Group

48

Max Nibert

Chair - Fungal and Protist Viruses Subcommittee

49

Massimo Turina

Chair - Ourmiavirus Study Group

50

Jan Kreuze

Chair - Alpha-, Beta-, Gammaflexiviridae Study Group

51

Andrew Lang

Chair - Marnaviridae Study Group

52

W. Allen Miller

Chair - Luteoviridae Study Group

53

Welkin Johnson

Chair - Retroviridae Study Group

54

Arvind Varsani

Elected member

55

Bradley Hillman

Chair - Narnaviridae Study Group

56

John Ziebuhr

Chair - Coronaviridae

57

V. Gregory Cinchar

Chair - Iridoviridae Study Group

58

Jan Vinjé

Chair - Caliciviridae Study Group

59

Richard Orton

Glasgow bioinformatics

60

Pierre-Yves Teycheney

Chair - Caulimoviridae Study Group

61

Bert Rima

Chair – Paramyxoviridae Study Group

62

Philippe Colson

Chair - Marseilleviridae Study Group

63

Bernhard Ehlers

Chair - Polyomaviridae Study Group

64

Nobuhiro Suzuki

Chair - Partitiviridae Study Group

65

Peter Simmonds

Elected member

66

Micheal Melzer

Chair - Cilevirus Study Group

Name

Study Group

Meeting attendees not in photo

Margo A. Brinton

Chair – Arteriviridae Study Group

Bernard Delmas

Chair – Birnaviridae & Picobirnaviridae Study Groups

Andrew King

Proposals Secretary

Juan Carlos de la Torre

Chair – Arenaviridae Study Group

Peter Walker

Chair Rhabdoviridae Study Group

Johannes Wittmann

Chair – N4-like phages Study Group

   

Invited speakers not in photo

Paul Kellam

Keynote speaker

Chris Stringer

Keynote speaker

Guy Cochrane

Keynote speaker

Curtis Suttle

Keynote speaker