Historical membership of the ICTV Executive Committee

  1966 - 1971(ICNV) 1971 - 1975(ICTV) 1975 - 1978 1978 - 1981 1981 - 1984 1984 - 1987 1987 - 1990 1990 - 1993 1993 - 1996 1996 - 1999 1999 - 2002 2002 - 2005 2005 - 2008 2008 - 2011 2011 - 2014 Revised
Organization
2014 - 2017 2017 - 2020 2020 - 2023
Officers
President: P. Wildy F. J. Fenner R. E. F. Mathews R. E. F. Mathews F. Brown F. Brown R. I. B. Francki F. A. Murphy F. A. Murphy M. H.V. Van Regenmortel M. H.V. Van Regenmortel L.A. Ball L.A. Ball E. B. Carstens E. B. Carstens   A. Davison Andrew Davison Murilo Zerbini
Vice-President: H. S. Ginsberg H. S. Ginsberg H. G. Pereira H. G. Pereira J. P. H. van der Want J. P. H. van der Want H.-W. Ackermann K. W. Buck D. H. L. Bishop D. H. L. Bishop J. K. Maniloff J. K. Maniloff E. Carstens J. Mackenzie A. Gorbalenya   A. Gorbalenya Stuart Siddell Stuart Siddell
Secretaries
J. Brandes (1966-1968) J. Maurin J. Maurin J. Maurin J. Maurin J. Maurin K. W. Buck C. Fauquet C. Fauquet C. Fauquet C. M. Fauguet C.M. Fauquet A.-L. Haenni A-L. Haenni M. Adams Business Secretary M. Adams Arcady Mushegian Arcady Mushegian
  V. Valenta (from 1969 V. Valenta V. Valenta V. Valenta V. Valenta K. W. Buck C. Fauquet C. Pringle C. Pringle C. Pringle M. A. Mayo M.A. Mayo D. Fargette / Andrew King, 2007 A. King A. King Proposals Secretary A. King

Andrew King / Peter Walker, 2018

Peter Walker

  J. Maurin                             Data Secretary E. Lefkowitz Elliot Lefkowitz Elliot Lefkowitz
Subcommittee Chairs
Viruses of Vertebrates Sir Christopher Andrewes H. G. Pereira F. A. Murphy F. A. Murphy D. W. Kingsbury D. W. Kingsbury D. H. L. Bishop D. H. L. Bishop R. W. Compans M. K. Estes M. K. Estes D. McGeoch D. McGeoch A. Davison A. Davison Animal DNA Viruses and Retroviruses Balázs Harrach Balázs Harrach Arvind Varsani
Virus Data A. J. Gibbs A. J. Gibbs J. G. Atherton J. G. Atherton P. Bachmann J. C. Atherton D. L. Knudson A. J. Gibbs M. C. Horzinek M. C. Horzinek A. J. Della-Porta A.J. Della-Porta L. Blaine / Elliot Lefkowitz, 2007 E. Lefkowitz E. Lefkowitz Animal dsRNA and ssRNA- Viruses S. Siddell Jens Kuhn Jens Kuhn
Viruses of Invertebrates C. Vago C. Vago K. Aizawa T. W. Tinsley J. F. Longworth J. F. Longworth M. D. Summers M. D. Summers E. B. Carstens E. B. Carstens L. A. Ball J. M. Vlak P. Christian P. Krell P. Krell Animal ssRNA+ Viruses N. J. Knowles Nick Knowles Peter Simmonds
Viruses of Prokaryotes D. E. Bradley A. Eisenstark H.-W. Ackermann H.-W. Ackermann A. Eisenstark A. Eisenstark H.-W. Ackermann A. W. Jarvis J. Maniloff J. Maniloff R. W. Hendrix R.W. Hendrix I. Molineux R. Lavigne R. Lavigne Bacterial viruses A. Kropinski Andrew Kropinski Evelien Adriaenssens
Viruses of Fungi     M. Hollings M. Hollings K. W. Buck K. W. Buck S. A. Ghabrial S. A. Ghabrial R. B. Wickner R. B. Wickner B. I. Hillman B.I. Hillman J. van Etten J. van Etten S. Ghabrial Fungal and Protist Viruses Max Nibert Peter Simmonds Sejo Sabanadzovic
Viruses of Plants B. D. Harrison R. J. Shepherd R. I. B. Francki R. I. B. Francki R. I. Hamilton R. I. Kingsbury G. P. Martelli G. P. Martelli M. A. Mayo M. A. Mayo A. A. Brunt A. Brunt M.J. Adams M. Adams H. Sanfacon Plant Viruses H. Sanfacon Murilo Zerbini Luisa Rubino
Archaeal Viruses Mart Krupovic
Elected members
  Sir Christopher Andrewes (from 1968) H. Fraenkel-Conrat (from 1973) A. Eisenstark M. .Bergoin M. .Bergoin M. .Bergoin P. Ahlquist H.-W. Ackermann H.-W. Ackermann G. Adam D. H. Bamford L. Blaine A. Gorbalenya A. Gorbalenya J. Kreuze   F. Murilo Zerbini Bas Dutilh Poliane Alfenas-Zerbini
  D. E. Bradley A. Lwof (until 1973 H. Fraenkel-Conrat F. Brown T. H. Graf T. H. Graf L. Berthiaume (From 1989) P. Ahlquist G. Adam D. H. Bamford l. Blaine H. Brussow A. Davison N. J. Knowles N. J. Knowles   Sead Sabanadzovic Sead Sabanadzovic Bas Dutilh
  F. J. Fenner K. Maramorosch A. J. Gibbs A. Eisenstark D. C. Kelly D. C. Kelly Y. Ghendon L. Berthiaume L. Berthiaume J. E. Johnson E. B. Carstens E. Carstens J. Mackenzie D. Prangishvili D. Prangishvili   Mart Krupovic Mart Krupovic María Laura García
  S. Ya. Gaidamovich J. L. Melnick K. Maramorosch H. Fraenkel-Conrat M. B. Korolev M. B. Korolev B.M. Gorman C. H. Calisher C. H. Calisher E. V. Koonin A.-L. Haenni U. Desselberger U. Desselberger K. Nagasaki K. Nagasaki   Robert Harrison Robert Harrison Sandra Junglen
  A. J. Gibbs E. Norrby E. Norrby W. K. Joklik S. Matsumoto S. Matsumoto R. Granados R. Goldbach R. Goldbach S. M. Lemon S. M. Lemon A.-L. Haenni P. Krell H. Sanfacon D. Bamford   Jens Kuhn Sandra Junglen Amy Lambert
  B. d. Harrison (from 1968) A. J. Rhodes A. J. Rhodes J. F. Longworth J. A. Mayo A. F. Murant M.A. Mayo J. K. Maniloff J. E. Johnson D. J. McGeoch D. J. McGeoch A.M.Q. King A.M.Q. King H.S. Savithri P. Simmonds   Peter Simmonds Max Nibert Małgorzata Łobocka
  A. Lwoff C. Vago J. P. H. van der Want E. Norrby A. F. Murant L. van Vloten-Doting D. Peters M. A. Mayo E. V. Koonin G. P. Martelli A. Palmenberg A. Palmenberg C. Suttle S. Siddell S. Siddell   Arcady Mushegian Luisa Rubino Hanna Oksanen
  J. L. Melnick J. P. H. van der Want V. M. Zhdanov J. P. H. van der Want L. van Vloten-Doting D. W. Verwoerd J. M. Vlak G. F. Rohrmann G. P. Martelli C. Ward C. Ward H.J. Vetten H.J. Vetten C. Suttle M. Breitbart   Arvind Varsani Arvind Varsani David Robertson
  H. G. Pereira V. M. Zhdanov         D.B. Willis (resigned 1988)                     Nobuhiro Suzuki
  C. Vago                                 Koenraad Van Doorslaer
Anne-Mieke Vandamme